Móda

Proč se pánské oblečení zapíná vpravo a dámské vlevo?

30/04/2019 — 0

main

Móda

Proč se pánské oblečení zapíná vpravo a dámské vlevo?

30/04/2019 — 0

Depositphotos_12020479_m-2015.jpg

Rozdíl mezi dámským a pánským oblečením pravděpodobně rozeznáte bez větších problémů. Moderní trendy si rády hrají a půjčují inspiraci opačným pohlavím, nicméně základ je jasně oddělený střihem, výběrem barev i celkovým vzhledem. Když vedle sebe položíte klasickou pánskou košili a dámskou halenku, můžete si všimnout ještě jednoho drobného, přesto však jasně patrného rozdílu – zapínání.

Sako, košile i kalhoty
Klasické oblečení jednoduše respektuje pravidlo, že knoflíky i vsadky zipů jsou pro dámy šité vlevo, pro pány na opačné straně. Zkusmo si projděte oblečení doma, že vás tenhle rozdíl nikdy nezaujal? A proč by měli výrobci celého světa respektovat směr zapínání?

Nedejte na fámy
Zkusmo můžete vymýšlet vlastní důvody. Pánové zapojují víc pravou část hemisféry? První knoflíky přišil krejčí náhodně a ostatní se toho chytli? Zapínání vydal rozkazem kdysi nějaký král, krejčí módu převzali a dnes už nikdo neví proč…
Důvody jsou mnohem jednodušší. Drobné knoflíky jako součást zapínání se začaly používat před necelými 300 lety a to navíc v horní části oblečení. Šatů nebo košil. Co bylo hlavní úlohou žen v té době? Ano, starat se o rodinu a mít děti!

Za vším hledej ženu
Většina žen je pravačka, tedy své dítě drží v levé ruce. Při kojení tak bylo jednodušší pravou rukou rozepínat šaty s našitými knoflíky na levé straně. Na muže zbyla strana opačná a později, aby celé oblečení vypadalo jednotně, krejčí šili i zipy nebo knoflíky kalhot stejným směrem.
A to je celé. Záhada není záhadou, směr zapínání má zcela obyčejný praktický původ. A tuhle informaci můžete dát někdy k dobrému třeba u společné večeře s přáteli. Nebo může být rafinovaným small talkem ve společnosti. Banální otázka prolomí ledy a pomůže vám získat pozornost zajímavého protějšku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *